Як надати першу допомогу людині, у якої стався напад епілепсії – детальніше в «Довіднику безбар’єрності»

Як надати першу допомогу людині, у якої стався напад епілепсії – детальніше в «Довіднику безбар’єрності»Як надати першу допомогу людині, у якої стався напад епілепсії – детальніше в «Довіднику безбар’єрності»

Источник фото: kharkivoda.gov.ua

Епілепсія – одне із найпоширеніших хронічних неврологічних захворювань.

Вона не є «заразною», а для того, щоб допомогти людині, у якої стався напад, достатньо дотримуватися простого алгоритму дій:

- покладіть людину у безпечне та комфортне місце, зафіксуйте час початку судом;

- потурбуйтеся, щоб під час нападу людина не травмувала себе, підкладіть щось м’яке під голову;

- переверніть людину на бік, щоб попередити потрапляння до дихальних шляхів слини чи крові;

- дуже важливо – не намагайтеся засунути людині до рота будь-які предмети, щоб вона раптом не «проковтнула язик» (це фізично неможливо). Навпаки, ви можете сильно нашкодити – тверді предмети можуть травмувати, пошкодити зуби та ясна, іноді навіть є ризик зламати щелепу;

- під час та після нападу людина потребує допомоги – часто не так професійної медичної, як соціальної. Важливо побути поруч та підтримати психологічно;

- не намагайтеся зупинити напад – він повинен пройти сам.

Здебільшого при нападі не потрібно викликати медиків, але обов’язково телефонуйте 103 якщо:

- напад триває п’ять хвилин або довше;

- напади повторюються один за одним, а людина між ними не відновлює свідомість;

- це перший напад судом у людини;

- людина травмувалася під час судом (впала, поранилася предметом поруч);

- людина вагітна або має діабет.

Важливо: напад епілепсії не завжди супроводжується судомами у всьому тілі. Іноді він може виглядати і як незначний провал у пам’яті на кілька секунд.

Розпізнати та допомогти – особливо актуально зараз, коли через воєнні дії збільшується кількість ситуацій, що можуть стати тригером для епілептичного нападу. Це, наприклад, різкі та гучні звуки, яскраве та миготливе світло, стрес тощо.

Довідково

Перший український посібник із безбар’єрної комунікації «Довідник безбар’єрності» з’явився у 2021 році. Він доступно розкриває, що таке бар’єри, стереотипи, інклюзія, залучення, недискримінація, толерантність, прийняття, доступність, гендерна рівність, правила коректної мови.

Посібник був створений за ініціативи першої леді Олени Зеленської у співпраці з громадськими організаціями, правозахисниками, психологами, батьками, які виховують дітей з інвалідністю, українськими та міжнародними експертами.

Источник: kharkivoda.gov.ua

Копировать
Поделиться:

Ещё новости раздела