Ринок праці в Україні – що чекає українців які повертаються додому?

Ринок праці в Україні – що чекає українців які повертаються додому?Ринок праці в Україні – що чекає українців які повертаються додому?

Що на ринку праці чекає на українців, які повертаються додому? Розповідаємо про перспективні галузі, вимоги до працівників та державні програми підтримки

Повномасштабна війна завдала ринку праці сильного удару, але у 2023 році він поступово відновлюється. Українцям пропонується робота Харків, Київ, Дніпро, Запоріжжя, Львів – ці міста зараз є лідерами з кількості вакансій.

За офіційними статистиками з 24 лютого до країн ЄС виїхало понад 17 млн українських громадян. Станом на січень вже понад 9 млн повернулися додому, а близько 800 тис. планують зробити це найближчим часом. Знайти зайнятість таким особам вже буде важче, але кожного місяця бізнеси, що відновлюють функціонування, створюють нові пропозиції.

Як відновлюється ринок праці в Україні?

У січні 2023 року на сайтах з пошуку роботи зафіксували рекордну кількість оголошень за 11 місяців війни – понад 59 тисяч. У березні ця цифра сягає 70 тисяч, що свідчить про динаміку зростання на 16%. Найактивніше ринок праці сьогодні відновлюється у центральних та південних областях України – Кіровоградській, Дніпропетровській, Чернігівській, Миколаївській та Чернівецькій.

Найбільша кількість пропозицій, близько 20 тис., розміщена у Київській області. Тут також спостерігається найвищий рівень заробітних плат, в середньому робота в Києві приносить фахівцям 18-25 тис. гривень на місяць.

Кількість безробітних за останній рік скоротилася на 37%. Якщо наприкінці грудня на обліку в Державному центрі зайнятості стояло близько 209 тис., то наприкінці лютого тут залишилося 166 тис. осіб.

Західні області ще давно відновилися повністю. Завдяки державній програмі релокації бізнесів з гарячих точок у більш безпечні регіони, сюди переїхало близько 800 підприємств. Кожного місяця вони відкривали десятки нових робочих місць, що допомогло стабілізувати ситуацію з безробіттям.

По всій Україні продовжує діяти програма компенсацій витрат роботодавцям, які працевлаштовують внутрішньо переміщених осіб. За кожного такого співробітника бізнес отримує 6500 грн. Це також певною мірою допомагає вирішити питання незайнятих осіб серед переселенців.

Ріст заробітних плат

Наразі середній місячний заробіток в Україні складає 16 тис. гривень, коли ще на початку 2023 року вона складала 15 тис. гривень. Окрім Києва, найвищі зарплати зараз пропонують у Львові, Дніпрі, Ужгороді та Івано-Франківську – 16-18 тис. гривень.

За аналітикою порталу Jooble, на найвищі зарплати можуть розраховувати:

 • IT-спеціалісти – 50000-80000 грн;
 • медіабайери – 52000 грн;
 • стоматологи – 45000 грн;
 • директора з маркетингу – 45000 грн;
 • водій-міжнародник – 42500 грн;
 • data-аналітик – 41000 грн;
 • рієлтор – 30000 грн.

Найбільш прибутковими, як і в минулі роки, залишаються галузі IT, нерухомості, топменеджменту, автобізнесу та продажів. Тут середні зарплати складають 17000-25000 грн.

Яких спеціалістів шукають роботодавці?

Велика кількість пропозицій стосується сфери обслуговування. На працевлаштування до закладів харчування запрошують офіціантів, барменів, кухарів, кондитерів, піцайоло та сушистів. У готелі потрібні покоївки та адміністрації рецепції. Салони краси шукають майстрів з манікюру, брів, вій, косметологів та масажистів. Зарплати працівників стартують від 11 тис. гривень за умови повної зайнятості.

Для роботи на промислових підприємствах та виробництвах найчастіше шукають інженерів різних фахів, операторів виробничої лінії, майстрів виробничого цеху, менеджерів з якості та комплектувальників. Відчувається нестача швачок, зварювальників та слюсарів. Фахівцям пропонують в середньому 15-25 тис. гривень.

У сфері продажів існує великий попит на sales-менеджерів, продавців-консультантів, менеджерів по роботі з клієнтами, онлайн-консультантів, торгових представників з авто. Заробітні плати складають близько 20-30 тис. гривень, додатково фахівці отримують бонуси та премії за закриття планів продаж.

Сектор транспорту та автобізнесу пропонує посади водіїв, кур‘єрів, менеджерів з логістики, автомеханіків, автоелектриків. Водії запрошуються на працевлаштування у служби таксі, доставки їжі, компанії з міжнародних пасажирських та вантажних перевезень. На місяць спеціалісти заробляють від 19000 до 46000 грн.

 

Загалом, відсутність вищої освіти зараз не є перешкодою для працевлаштування. На посадах менеджеру з продажу, торговельного представника, рієлтора, адміністратора, продавця-консультанта, не вимагають диплому та досвіду роботи. 

Переважна більшість вакансій передбачають повну зайнятість та присутність в офісі, але у 8 тис. оголошень шукають фахівців на неповний день. Також на сайтах з працевлаштування розміщено 5 тис. пропозицій дистанційної роботи.

Можливість розпочати власну справу

Спеціалісти, які не можуть знайти актуальну для себе роботу, але мають ідею для старту або розвитку існуючого бізнесу, можуть отримати фінансову підтримку від держави. Програма «Грант на власну справу» зараз доступна у сервісі «Дія». Юридичні особи, ФОПи або майбутні підприємці можуть подати заявку на мікрогранти від 50 до 250 тис. гривень.

Для цього потрібно:

 • зареєструватися або увійти в кабінет на сайті «Дія»;
 • заповнити онлайн-заявку в програмі «Грант на власну справу»;
 • скласти та прикріпити бізнес-план за формою, що подана в умовах програми;
 • поставити електронний підпис та надіслати.

Рішення про надання мікрогрантів приймає Державний центр зайнятості після перевірки бізнес-плану, репутації заявника, проведення співбесіди. Якщо результати позитивні та особа отримує фінансову допомогу, її підприємство має створити хоча б одне робоче місце, сплачувати податки та продовжувати діяльність не менше 3 років.

Перехід до дистанційної роботи

Керівництва багатьох компаній стикаються з проблемами забезпечення укриттів для персоналу, підвищення цін на оренду та утримання офісів. Посади, які не потребують фізичної присутності працівника, в 90% випадків переводяться на віддалену форму роботи.

IT-спеціалісти, SMM-менеджери, дизайнери, менеджери з продажів, спеціалісти служби підтримки, контент-менеджери, копірайтери, рекрутери, вчителі іноземної мови, бухгалтери тощо – це фахівці, які працюють у повністю віддаленому форматі.

Також спостерігається різкий перехід фахівців до фрілансу. На популярних українських фріланс-біржах щомісяця реєструються понад 20 тис. нових фахівців. Більша частина опитаних фрілансерів розглядають цей вид заробітку як основний, не хочуть повертатися до роботи в офісі з чітко окресленими обов’язками та графіком.

Загалом дистанційне працевлаштування з попроєктною оплатою обирають фахівці з вищою освітою та досвідом від двох років. Це створює серйозну конкуренцію на ринку фріланс-послуг, ускладнює новачкам процес отримання першого місця роботи.  

Що стосується доходів, більшості спеціалістів вдається заробляти більше, ніж в офісі. Наприклад, SMM-менеджеру магазину одягу з повною зайнятістю пропонують 15000-20000 грн на місяць. Віддалено фахівець може заробляти від 30000 грн, узявши 2-3 проєкти на одночасне ведення. 

Як залишатися конкурентоспроможним фахівцем?

На багатьох посадах зараз спостерігається конкуренція 7-17 осіб на одне місце, тому його для отримання працівники повинні вміти якісно презентувати себе, бути в курсі останніх трендів та розробок, мати надзвичайно розвинені soft та hard-skills. 

Досвід шукачів показує, що для зацікавлення роботодавця необхідно завжди надсилати резюме. У ньому обов’язково повинні бути вказані ПІБ, дані про освіту, професійний досвід та компетенції, попередні місця роботи. Також краще коротко описати додаткові вміння, а також хобі та захоплення. Останні допомагають скласти уявлення про особистість кандидата.

При відгуку на вакансію до резюме рекомендують писати супроводжувальний лист. У ньому шукач коротко описує свої мотивації отримання посади та чим його навички можуть бути корисними для компанії.

Фокус уваги зараз зміщений на soft-skills – це універсальні особистісні якості, які допомагають працівникові взаємодіяти в команді. Наприклад, комунікація, адаптивність, уміння планувати час, вести перемовини, активно слухати тощо. 

«М’які» навички люди мають від природи, але їх можна розвивати на спеціальних курсах, тренінгах. В умовах війни серед роботодавців тепер особливо цінуються критичне мислення та вміння пристосуватися до нових умов.

Источник: Харьков Инфо

Копировать
Поделиться:

Ещё новости раздела