
Источник фото: kharkivoda.gov.ua
Щороку у третю неділю травня Україна вшановує пам’ять мільйонів українців – жертв політичних репресій.
Ця дата є болісною і скорботною для українського народу. Увесь радянський період історії України позначений політичними репресіями. Їх загалом зазнали 10 млн. громадян. Десятки тисяч людей було розстріляно, сотні тисяч пройшли в’язниці, заслання, табори, примусово проходили психіатричне лікування.
Через терор і репресії пройшли усі верстви українського населення: від наукової та творчої інтелігенції до селян. Лише у Харкові в роки сталінізму за політичними звинуваченнями знищили 17 тисяч людей.
Радянська влада завжди намагалася приховати сліди своїх злочинів. Місця поховань ставали режимними об’єктами, доступ до відповідних архівів був заборонений.
Сьогодні ціною надзусиль і багатьох життів Україна бореться не тільки за те, щоб звільнити свою землю від російських окупантів та відновити свій суверенітет. Вона бореться за те, щоб сталінські методи Великого терору не були інструментом політики у XXI столітті.
Довідка. День пам'яті жертв політичних репресій щороку відзначають у третю неділю травня. Цей пам'ятний день встановлений указом Президента України для вшанування жертв репресій комуністичного режиму.
Про «Великий терор» на Харківщині у 1937–1938 роках можна прочитати тут.
За матеріалами Українського інституту національної пам’яті.