Источник фото: kharkivoda.gov.ua
Про це під час засідання Конгресу місцевих і регіональних влад при Президентові України повідомила заступниця начальника Харківської ОВА Віта Ковальська.
Для підтримки захисників і захисниць України та членів їхніх сімей на обласному рівні запроваджено Комплексну програму на 2024–2028 роки. Вона сприяє інтеграції, посиленню соціальної підтримки й адаптації учасників бойових дій з Харківської області. Загальний обсяг її фінансування складає 627,8 мільйона гривень, з них 122,3 мільйона передбачено на поточний рік.
Наразі в області обліковується 38 143 захисники та захисниці України, 4719 членів родин загиблих військовослужбовців, 1731 особа з інвалідністю, отриманою внаслідок повномасштабної війни, та 1067 дітей загиблих захисників і захисниць.
«У межах Комплексної програми протягом року було надано щомісячну адресну допомогу 1172 членам родин загиблих військових на оплату житлово-комунальних послуг на загальну суму 3,5 мільйона гривень; для 92 осіб, позбавлених свободи внаслідок агресії рф, профінансовано одноразові виплати на суму 4,6 мільйона гривень; для 139 членів сімей загиблих захисників і захисниць України виділено кошти на компенсацію витрат на виготовлення та встановлення пам’ятних знаків і надгробків на суму 4 мільйони гривень; для 533 дітей загиблих військових спрямовано 25,3 мільйона гривень на щомісячну грошову допомогу у розмірі 8 тисяч гривень; профінансовано 1,7 мільйона гривень одноразової грошової премії для 67 осіб до Дня захисників і захисниць України, які є жителями Харківщини; спрямовано 1,1 мільйона гривень для виплати винагород 4 кращим спортсменам-захисникам і захисницям України за участь у міжнародних змаганнях ветеранів війни», — зазначила Віта Ковальська.
Комплексна Програма та державна програма «єОселя» передбачають компенсацію відсоткової ставки за кредитом на придбання житла. Наразі вже підписано угоди з двома банківськими установами, відповідно до яких захисники і захисниці України, які служать за контрактом, можуть придбати житло під 0% річних. Військові, які проходять службу не за контрактом, можуть кредитуватися під 1% річних, додала заступниця начальника ХОВА.
Згідно Комплексної Програми, передбачено адресну грошову допомогу на часткову компенсацію оплати за навчання захисникам і захисницям України, які є мешканцями Харківщини та здобувають освіту у вишах регіону за рахунок власних коштів. Цією послугою вже скористалися 34 особи. Наразі підготовлений проєкт наказу щодо виплати такої допомоги у розмірі 50% від вартості навчання на загальну суму майже 200 тисяч гривень у межах коштів, передбачених в обласному бюджеті Харківщини.
Також затверджено порядок використання коштів обласного бюджету на відшкодування військовим, які отримали інвалідність внаслідок поранення або захворювання під час захисту Батьківщини, частини вартості послуг при самостійному санаторно-курортному лікуванні: 50% – за рахунок коштів бюджету Харківської області та 50% – з місцевого бюджету громади у разі прийняття відповідної програми. На реалізацію цього напрямку роботи в обласному бюджеті передбачено 2 мільйони гривень.
На обласному рівні створено комунальний заклад «Ветеранський простір «Пліч-о-пліч», де ветерани та їхні родини можуть брати участь у тренінгах, фізкультурно-спортивних заходах, мати доступ до зон індивідуальної роботи та неформального спілкування.
У 56 громадах Харківської області діють структурні підрозділи з питань соціального захисту населення, які успішно реалізують ветеранську політику. Запроваджено 51 посаду помічників ветеранів та демобілізованих осіб, з яких 8 вже працюють у 6 громадах: Богодухівській, Валківській, Берестинській, Пісочинській, Чугуївській громадах фахівці працевлаштовані у комунальні установи – Центри надання соціальних послуг та Центри життєстійкості. У Лозівській громаді вони працюють у структурному підрозділі соціального захисту населення. Щодо решти працівників триває конкурсний відбір.