
Источник фото: kharkivoda.gov.ua
Михайло Тарасенко з Харківщини приєднався до лав ЗСУ на початку повномасштабного вторгнення, попри статус «обмежено придатний». Пройшов вишкіл на сапера в Великій Британії та у складі 135 окремого батальйону управління десантно-штурмових військ захищав Батьківщину. На Запорізькому напрямку, поблизу Роботиного, отримав важке поранення.
«У Запоріжжі зробили операцію, далі була тривала реабілітація. Якось побачив у соцмережах, як ветеран на протезі підкорив Говерлу — і в мені щось перемкнулося. Вирішив: я теж це зроблю. І в 2024 році я стояв на вершині», - розповідає Михайло Тарасенко.
Сьогодні Михайло - бронзовий призер Ігор Нескорених. Він активно займається спортом, зокрема плаванням, яке допомагає зняти навантаження з опорно-рухової системи та розслабити м’язи. Ці заняття стали можливими завдяки програмі, яку впроваджує Харківська обласна військова адміністрація.
Безбар’єрність — це коли можеш доступно займатися спортом, відновлюватися, жити повноцінно. Питання розвитку ветеранського спорту та адаптивного плавання учасників бойових дій перебуває на особистому контролі начальника Харківської обласної військової адміністрації Олега Синєгубова.
Коштом обласного бюджету передбачено відшкодування вартості фізкультурно-оздоровчих послуг, наданих фізкультурно-оздоровчими закладами регіону Захисникам і Захисницям України. Для надання цих послуг в обласному бюджеті передбачено 1,3 мільйона гривень щороку. Індивідуальні оздоровчі заняття будуть проводитись за путівкою для оздоровлення, яка передбачає 9 занять на місяць для однієї особи. Тривалість заняття – 1 година.
«Адаптивне плавання – це частина процесу реабілітації поранених ветеранів. Загалом, розвиток ветеранського спорту на Харківщині – це не лише про спортивні здобутки, але й про реінтеграцію учасників бойових дій до цивільного життя. Харківська ОВА спільно з обласною радою системно збирає потреби ветеранів для розширення та покращення Комплесної Програми підтримки Захисників і Захисниць та членів їх сімей», - зазначив начальник Харківської ОВА Олег Синєгубов.
Загалом, на Харківщині вже виявили бажання долучитися до програми 170 ветеранів. Для кожного ветерана, який долучається до занять застосовують індивідуальний підхід, розповідає паралімпійський чемпіон і реабілітолог з адаптивного плавання Максим Крипак.
«Різний вік, стать та характер поранень вимагають індивідуального підходу до кожного ветерана. Останнім часом до нас звертаються учасники бойових дій, які в цивільному житті не вміли плавати. Навчаємо їх. В результаті чого ми зараз маємо людей, які ще більш зацікавлені, ніж ті, хто приходив до нас з метою, або з бажанням навчитися, або покращити свої спортивні показники. З власного досвіду можу сказати, що вода і лікує, і підтримує здоров'я. Тому я вважаю, що саме плавання та адаптивне плавання – це найкращий вид спорту, який зараз може бути доступним для ветеранів та людей, які мають проблеми зі здоров'ям», - зазначив Максим Крипак.
Для отримання путівки на реабілітацію в басейні захисники та захисниці мають звернутися до виконавчого органу сільської, селищної, міської ради чи військової адміністрації населеного пункту області із відповідною заявою. Наразі керівники 11 спорткомплексів з басейнами в Харківській області зголосилися долучитися до програми.
«Дякуємо депутатам обласної ради і начальнику Харківської ОВА Олегу Синєгубову за підтримку цієї важливої ініціативи. Заняття в басейнах для ветеранів, які втратили кінцівки – це в першу чергу соціалізація, психологічна адаптація і за рахунок цього відновлення фізичного тіла, відновлення м'язів, зняття стресу. Адже і психологічна реабілітація неможлива без фізичної. Окрім того, є у нас окрема програма від Мінвету, там надається до 1500 гривень на відвідування спортивних активностей. І туди також входить басейн», - повідомив директор КЗ «Ветеранський простір «Пліч-о-пліч» Харківської обласної ради Ігор Шишко.
#безбарʼєрність