
Источник фото: kharkivoda.gov.ua
Про це йшлося на засіданні Ради з питань соціального захисту осіб з інвалідністю при Харківській обласній військовій адміністрації під головуванням заступниці начальника ХОВА Віти Ковальської.
«В умовах воєнного стану докладаємо максимум зусиль щоб підвищувати якість соціальних послуг для жителів Харківщини. Окрему увагу приділяємо всебічній підтримці осіб з інвалідністю. Цей напрямок роботи перебуває на особистому контролі начальника ХОВА Олега Синєгубова. Наша спільна мета – охопити турботою кожного жителя Харківщини, зокрема, людей з інвалідністю, забезпечити стале функціонування надавачів соціальних послуг в усіх громадах регіону, де це дозволяє безпекова ситуація», – сказала Віта Ковальська.
До мережі надавачів соціальних послуг області входять 36 центрів надання послуг, 26 територіальних центрів соціального обслуговування і 16 центрів соціальних служб. Особи з інвалідністю отримують послуги догляду вдома, натуральної допомоги, стаціонарного догляду, консультування, інформування, представництва інтересів, соціальної адаптації та транспортні послуги.
З початку 2025 року соціальними послугами охоплено понад 7 тисяч осіб з інвалідністю. У населених пунктах поблизу зони бойових дій діють 54 мультидисциплінарні команди при 45 установах. У 14 громадах функціонує транспортна послуга для маломобільних людей, якою торік скористалися понад 1200 осіб.
Особи з інвалідністю та літні люди, які потребують постійної допомоги, отримують послуги стаціонарного догляду у відповідних установах. У 2025 році в інтернатних закладах охоплено 1,7 тисячі осіб, у стаціонарних відділеннях – 215 осіб.
Десять громад Харківщини визначили приміщення для підтриманого проживання, ще сім – для стаціонарного догляду відповідно до Стратегії реформування психоневрологічних, інших інтернатних закладів та деінституціоналізації догляду за повнолітніми особами з інвалідністю та особами старшого віку до 2034 року. Наразі триває пошук та залучення донорів для проведення реконструкції, ремонтів та облаштування приміщень.
У семи громадах діють Центри життєстійкості – Балаклійській, Валківській, Златопільській, Чугуївській, Харківській, Кегичівській та Пісочинській. У 2024 році послугами скористалися 1349 осіб з інвалідністю, з них 343 отримали психосоціальну підтримку. Від початку 2025 року охоплено ще понад 300 осіб. У шести громадах планується відкриття нових Центрів.
Особлива увага приділяється реабілітації дітей з інвалідністю. На реалізацію відповідних заходів у 2025 році з державного бюджету для Харківщини передбачили 13,4 мільйона гривень. Це дозволить охопити послугами майже 700 дітей.
Для реалізації додаткових заходів соцзахисту для осіб з інвалідністю в регіоні діє комплексна Програма соціального захисту населення Харківської області на 2021-2025 роки. Важливим напрямом роботи є організація санаторно-курортного лікування осіб з інвалідністю. У 2025 році на реалізацію відповідних заходів передбачено 4,5 мільйона гривень.
Для забезпечення окремих категорій населення допоміжними засобами реабілітації з обласного бюджету передбачено 6 мільйонів гривень, з них 2 мільйони – на 2025 рік. Впродовж минулого року було закуплено 1196 засобів реабілітації, які передали громадам. Крім цього, в області функціонує 35 пунктів прокату при надавачах соціальних послуг – понад 3000 осіб вже скористалися відповідними послугами. Також в межах комплексної Програми 88 особами з інвалідністю, які опинилися у скрутних життєвих обставинах, надали одноразову грошову допомогу на лікування на загальну суму 1,3 мільйона гривень.