На Харківщині проводяться інформаційні заходи до Всесвітнього дня боротьби проти раку

На Харківщині проводяться інформаційні заходи до Всесвітнього дня боротьби проти ракуНа Харківщині проводяться інформаційні заходи до Всесвітнього дня боротьби проти раку

Источник фото: kharkivoda.gov.ua

В Офіційному Медіацентрі Харківської ОВА 7 лютого пройшов брифінг щодо попередження онкозахворювань та стану організації медичної допомоги пацієнтам з онкозахворюваннями в регіоні.

Щорічно 4 лютого відзначається Всесвітній день боротьби проти раку. За інформацією заступниці начальника ХОВА Олени Логвинової, на сьогодні у Харківській області на обліку перебуває 92 250 онкохворих пацієнтів. 

«У 2023 році у зв'язку з військовою агресією російської федерації та масовою евакуацією населення було зареєстровано лише 3670 нових випадків захворювання на рак. Це менше порівняно з 2021 роком – 8 670 людей. У 2023 році надійшла інформація про смерть 1 020 осіб. Проте структура смертності не змінилася: найчастіше помирають від раку на легені», – зазначила Олена Логвинова.

Вона наголосила, що виявлення онкопатології на ранній стадії та його адекватне лікування забезпечує одужання у 100% хворих з першою стадією захворювання, у 80% – з другою стадією, у 25-30% з третьою стадією захворювання, і лише 5-10% – з четвертою стадією хвороби. Тому особливе значення в ранній діагностиці відіграють скринінгові програми.

«До Програми медичних гарантій Національної служби здоров'я України включено 6 інструментальних досліджень, які спрямовані саме на раннє виявлення онкопатології – мамографія, цистоскопія, гастроскопія, колоноскопія, бронхоскопія та гістероскопія. Для пацієнта послуги надаються на безоплатній основі. Аби отримати цю послугу пацієнт має звернутися до сімейного лікаря або лікуючого лікаря, який сформує електронне направлення до будь-якого медичного закладу, який законтрактований з НСЗУ», – сказала заступниця начальника ХОВА.

На сайті НСЗУ розміщено необхідний функціонал для пошуку закладів, також можна зателефонувати до контакт-центру за номером: 1677.

Директорка Державної установи «Харківський обласний центр контролю та профілактики хвороб Міністерства охорони здоров'я України» Любов Махота додала, що з 1 жовтня 2023 року набрав чинності Закон України «Про систему громадського здоров'я». Метою якого є збільшення тривалості та якості життя населення, а також зменшення рівня захворюваності від усіх причин. 

«Захворюванню на рак можна запобігти, дотримуючись простих рекомендацій: відмовитися від куріння і алкоголю, обмежити час перебування на сонці, бути фізично активним та дотримуватися здорового харчування, вакцинувати дітей від гепатиту В та вірусу папіломи людини. А найголовніше – обов’язково раз на рік відвідувати сімейного лікаря та проходити всі профілактичні обстеження, які потрібні за віком та станом здоров’я», – підкреслила директорка ДУ «Харківський обласний центр контролю та профілактики хвороб Міністерства охорони здоров'я України».

Окрім того, вона наголосила, що протягом тижня на Харківщині проводяться виїзні комунікаційні заходи за участі медиків-онкологів. Зокрема, лікарі вже працювали в Первомайському, Валках, Новій Водолазі, а днями відвідають Красноград та Лозову.

«Якщо раніше більше уваги приділялося інфекційній захворюваності, то зараз на перше місце виходить саме неінфекційна захворюваність і її профілактика. До речі, нині спостерігається тенденція до «омолодження» захворюваності на рак. Рак розвивається з одної єдиної клітини. Перетворення нормальної клітини в пухлину відбувається при сприянні зовнішніх факторів, так званих канцерогенів», – пояснила Любов Махота.

До фізичних канцерогенів відносять ультрафіолетове, іонізуюче випромінювання, тривале травмування тканин тіла, хімічних – це азбест, компоненти тютюнового диму, афлотоксини, миш'як та інші забруднювачі харчових продуктів та питної води. Також існують біологічні канцерогени – інфекції, викликані деякими вірусами, бактеріями або паразитами.

Источник: kharkivoda.gov.ua

Копировать
Поделиться:

Ещё новости раздела