
Источник фото: kharkivoda.gov.ua
У публічному просторі поширюються неправдиві та маніпулятивні повідомлення, що стосуються начебто тиску з боку посадових осіб Харківської обласної військової адміністрації на батьків дітей з особливими освітніми потребами, безпідставного переведення учнів до інклюзивних шкіл без згоди батьків, а також спроби «захоплення» майна освітніх закладів.
❗️ Харківська обласна військова адміністрація заявляє, що такі висловлювання є безпідставними, не відповідають дійсності й мають всі ознаки спланованої інформаційної атаки, спрямованої на дискредитацію органу державної влади.
Законність дій та відкритість процесів ХОВА здійснюється виключно у межах чинного законодавства України. Всі рішення, зокрема у сфері освіти, ухвалюються відповідно до правових норм та в координації з відповідними органами місцевого самоврядування.
Зокрема, відповідно до п. 52 Перехідних положень Закону України «Про повну загальну середню освіту», формування мережі закладів освіти відбувається за рішенням обласної ради з урахуванням пропозицій громад. Всі подання від ХОВА були здійснені виключно на підставі письмових погоджень голів громад Харківської області.
Забезпечення прав дітей з особливими освітніми потребами
У 2023 році Харківська ОВА спільно із громадами області комплексно проаналізувала потреби дітей із особливими освітніми потребами. За результатами проведеної роботи визначено низку завдань, зокрема: підготовка фахівців для роботи із дітьми з особливими освітніми потребами, підвищення кваліфікації наявних фахівців, забезпечення дітей із особливими освітніми потребами корекційними послугами, а також облаштування закладів освіти, інклюзивно-ресурсних центрів і дитсадків необхідним новітнім обладнанням і меблями.
✔️ Для розв'язання поставлених завдань Харківська ОВА залучила партнерів – ЮНІСЕФ і ХНПУ імені Г. С. Сковороди. У межах спільного проєкту «Посилення інклюзивної освіти для дітей із особливими освітніми потребами в Харківській області» було внесено зміни до обласної Програми «Освіта незламної Харківщини».
❗️ Важливо: за кошти державного бюджету у Харківській області передбачено підвищення кваліфікації для всіх вчителів НУШ, крім педагогів за напрямком спеціальної освіти.
Однак, завдяки спільному проєкту у 2024 році курси підвищення кваліфікації пройшли 314 педагогів із 20 громад, у першому півріччі 2025 року — ще 102 фахівці з 18 громад, а з вересня заплановано навчання ще 191 педагога з 33 громад. Загальні витрати — 319 тис. грн з обласного бюджету та 400 тис. грн за підтримки ЮНІСЕФ.
▪️ Підготовку магістрів за спеціальністю «Спеціальна освіта» розпочали 140 слухачів з 23 громад. Фінансування — 553 тис. грн у 2024 році та 1,87 млн грн — на 2025 рік. У 2025 році очікується ще 140 вступників з 26 громад.
▪️ У 2024 році залучено додаткових фахівців, які за кошти ЮНІСЕФ надали корекційні послуги 254 дітям із особливими освітніми потребами, які раніше не були охоплені такими послугами (проведено 5271 заняття); у 2025 році —корекційними послугами вже охоплено 474 дитини (проведено 9947 занять).
▪️ Створено спеціалізовану лабораторію на базі ХНПУ ім. Г. С. Сковороди для практичного навчання педагогів.
▪️ В результаті комплексної роботи у 43 громадах Харківської області буде повністю закрита потреба у фахівцях для надання корекційних послуг дітям із особливими освітніми потребами.
Крім цього, у межах проєкту ЮНІСЕФ забезпечує новітнім обладнанням на суму 9,97 млн грн інклюзивно-ресурсні центри, заклади освіти і дитсадки, щоб всі діти мали безбар'єрний доступ до навчання.
Харківщина — перший і наразі єдиний регіон в Україні, який системно й комплексно підходить до створення умов для навчання дітей із особливими освітніми потребами.
✔️ Впродовж найближчих років всі діти з особливими освітніми потребами Харківської області будуть забезпечені кваліфікованими послугами та спеціалізованим новітнім обладнанням.
Щодо процесів реорганізації закладів освіти
Відповідно до пп. 8 п. 3 Перехідних положень до Закону «Про повну загальну середню освіту», обласна рада як засновник санаторних шкіл після погодження з МОН має змінити тип таких закладів або припинити їх діяльність. Жодні рішення не приймаються односторонньо.
Щодо маніпуляцій про «захоплення землі»
Заяви про спроби «захоплення» майна освітніх закладів не мають юридичного підґрунтя. Передача об’єктів освіти у власність громад можлива лише за рішенням обласної ради. Харківська ОВА не має жодного відношення до зазначених процесів.
▪️ Це лише частина заходів, які впроваджує Харківська ОВА для належного забезпечення прав дітей з особливими освітніми потребами. Поширення спотвореної інформації ми розцінюємо як спробу використати чутливу соціальну тему в політичних цілях, що не має нічого спільного із захистом прав дітей.
❗️ Харківська обласна військова адміністрація закликає громадськість довіряти лише офіційним джерелам інформації та не піддаватися маніпуляціям.