
Источник фото: kharkivoda.gov.ua
Робочу групу для розробки проєктування першої української машини розмінування створила Харківська ОВА в 2023 році. Ідею реалізувала харківська компанія XTI Engineering.
«Це символ того, як державна політика Зроблено в Україні перетворюється на конкретні рішення для безпеки. Завдяки тому, що машина вироблена в Україні, її вартість у кілька разів нижча за імпортні аналоги. У комбінації із зручними фінансовими інструментами, наприклад, лізингом, український продукт є в рази вигіднішим за іноземні зразки», - зазначила перша віцепрем'єр-міністерка України - міністерка економіки Юлія Свириденко.
Харківський інженерний комплекс ГАРТ 5100 успішно пройшов усі випробування та державну сертифікацію. Вже до кінця поточного року планується виготовити 16 таких машин. Перший комплекс вже працює на забруднених вибухонебезпечними предметами територіях.
«Розмінування – це завжди про життя. А Харківщина є однією з найбільш замінованих областей України. 36% нашої території було під російською окупацією, а з урахуванням зони ведення активних бойових дій – близько 60% регіону є потенційно замінованими. На жаль, майже щодня трапляються підриви цивільних людей на вибухонебезпечних предметах. Тому очищення наших земель – серед пріоритетних завдань. Це також одна з передумов для повернення людей до власних домівок та розвитку громад. Це приклад того, як наші фахівці можуть оперативно відповідати на виклики воєнного часу», - зазначив начальник Харківської ОВА Олег Синєгубов.
Комплекс знешкоджує різні типи мін та інші вибухонебезпечні предмети шляхом їх детонування та руйнування молотками ланцюгового агрегату або фрезою на глибині до 30 сантиметрів. Завдяки ретельній обробці ґрунту ГАРТ 5100 забезпечує високу ефективність та безпеку. Машина здатна очищати понад 2 гектари на день. Спецтехніка керується дистанційно на відстані від 600 метрів, що гарантує безпеку операторові. Змінне обладнання дозволяє адаптувати техніку до різних типів ґрунтів. В ході сертифікації машина змогла витримати 5 підривів по 6 кілограмів тротилу.
«Це не просто техніка. Це також підтримка вітчизняного виробника, оперативність ремонту, доступність запчастин. Наша мета – розвивати подібні ініціативи силами Центру координації протимінної діяльності, який ефективно діє при ХОВА. Дякуємо за підтримку Першій віцепрем’єрці – Міністерці економіки України Юлії Свириденко, Міністру з питань стратегічних галузей промисловості України Герману Сметаніну, Українській Раді Зброярів, міжнародним партнерам й усім, хто щодня працює над тим, щоб кожен метр української землі став безпечним», - додав Олег Синєгубов.