Від Харківського національного університету радіоелектроніки до Code Club: історія розвитку програмування в Харкові

Від Харківського національного університету радіоелектроніки до Code Club: історія розвитку програмування в ХарковіВід Харківського національного університету радіоелектроніки до Code Club: історія розвитку програмування в Харкові

Історія програмування в Харкові бере початок у 60-х роках ХХ століття, а в 70-80-х місто було одним з найбільших центрів виробництва обчислювальної техніки у тогочасній Україні. Тож не дивно, що на початку 2000-х років Харків став одним з лідерів ІТ-ринку. 

С.Лебедєв, Я.Шифрін, М.Бондаренко, В.Семенець, В.Хаханов – відомі харківські науковці, які долучилися до становлення програмування як науки. Серед сучасних громадських та бізнес-діячів, які підтримують розвиток ІТ в Харкові, – О.Медовий (засновник AltexSoft), В.Солощук, П.Обода, О.Колб, Е.Рубін, О.Шаповал та інші. 

Підготовлено за підтримки освітнього маркетплейсу BUKI: https://buki.com.ua/ru/tutors/prohramuvannia/kharkov/

Від радіоелектроніки до програмування: поява кафедри Програмної інженерії при ХНУРЕ

Історія сучасного ХНУРЕ починалася з Харківського гірничо-індустріального інституту, який у 1962 році був реорганізований в Інститут гірничого машинобудування, автоматики і обчислювальної техніки. Тоді ж було відкрито першу кафедру обчислювальної техніки та промислової електроніки. 

Коротка хроніка подальших подій:

 • 1964 рік – з’являються дві нові кафедри: Математичного програмування та моделювання (МПМ) і Математичних машин (ММ);
 • 1966 рік – кафедра МПМ ро*зділилася на дві нові: Математичного моделювання (ММ) та Обчислювальної математики (ОМ);
 • 1969 рік – на кафедрі ММ з’явилася важлива спеціалізація – математичне забезпечення ЕОМ і АСУ;
 • 1975 рік – перейменування кафедри ММ у кафедру ПЗ ЕОМ (Програмного забезпечення ЕОМ);
 • 11 грудня 2011 рік – перейменування кафедри ПЗ ЕОМ у кафедру Програмної інженерії. Навчання проводиться за європейським стандартом Software Engineering. 

Ініціативи ХНУРЕ для розвитку програмування в місті

Виш ініціював організацію Кубка України з програмування, який проводиться з листопада 2022 року по травень 2023 року безкоштовно. На сьогодні масштаб цих змагань для ІТ-фахівців не має рівних в Україні. Головною метою заходу є створення постійних команд та визначення кращих айтівців для участі у міжнародних змаганнях. 

Крім цього, на базі кафедри Програмної інженерії проводяться наукові дослідження у напрямках:

 • розробки програмних систем для ЗСУ;
 • Data Science, Data Mining та інтелектуального аналізу даних;
 • систем штучного інтелекту;
 • блокчейну і ERP-систем;
 • автоматизованих систем управління та багатьох інших. 

Заходи Code Club для підтримки та навчання молоді

Перша в Україні волонтерська освітня організація Code Club була започаткована 2013 року. Її учасники проводять безкоштовні заняття з програмування для дітей та підлітків віком від 8 до 17 років. Ініціатива діє за підтримки ІТ-компаній та МОН України. Наразі створено 502 клуби з програмування, у яких навчається близько 7000 дітей. 

Волонтери Code Club:

 • співпрацюють з провідними українськими ІТ-компаніями;
 • адаптували британську програму з вивчення Scratch, HTML і CSS, Python;
 • надають студентам можливості для практики і працевлаштування;
 • готують менторів для своїх проєктів. 

Які ще організації підтримують і розвивають програмування у Харкові?

На сьогодні у Харкові налічується понад 170 інформаційно-технологічних компаній та громадських об’єднань. Ось найвпливовіші з них:

 • Kharkiv IT Cluster – харківська громадська спільнота, заснована 2015 року. Вона виконує об’єднавчу функцію для місцевої влади, навчальних закладів та провідних ІТ-компаній, а кінцевою метою є популяризація ІТ-освіти, створення висококваліфікованого IT-community у Харкові та перетворення його на топову ІТ-локацію міжнародного рівня. Також організація відповідальна за створення сприятливого середовища для розвитку ІТ-бізнесу в Харківському регіоні. 
 • EPAM Україна – найбільший постачальник послуг з розробки програмного забезпечення у світі. 2005 року перший офіс відкрився у Києві, а 2006 року – у Харкові. EPAM співпрацює з провідними українськими університетами і організовує безкоштовні навчальні програми для джуніорів з можливістю доручення до проєктів у внутрішній лабораторії компанії. Також організація пропонує 4 програми стажування з програмної інженерії для досвідчених айтівців. 
 • GlobalLogic Україна – один із центрів провідної міжнародної компанії з розробки цифрових продуктів. Харківська команда компанії залучена у 135 проєктах з автомобілебудування, фінансів і телекомунікацій. В пріоритеті харківських інженерів медичні, комерційні, промислові проєкти та GlobalLogicEducation – впровадження цифрових технологій у навчання. 

Перспективи розвитку ІТ-сфери у Харкові

Харків має досить розвинену ІТ-спільноту, спільними зусиллями якої місто поступово трансформується у потужний ІТ-центр. За прогнозами провідних харківських ІТ-компаній, на найближчі 10-15 років на місто чекає:

 • стабільний попит на розробку програмного забезпечення для бізнесу і науково-дослідної діяльності;
 • збільшення проєктів з розробки ПЗ для медичних, фінансових, телекомунікаційних установ і компаній-виробників ігор;
 • підвищення ІТ-освіченості населення регіону;
 • зростання кількості професійних ІТ-фахівців. 

Харків – одне з небагатьох українських міст, де однією з перш була відкрита кафедра програмування, проводилися розробки великих програмних комплексів і систем управління. 

На майбутнє місто привертатиме увагу міжнародних компаній та інвесторів, оскільки має потужний потенціал для ІТ-індустрії – особливо у галузі ШІ, блокчейну, машинного навчання тощо.

Источник: Харьков Инфо

Копировать
Поделиться:

Ещё новости раздела