Історія програмування в Харкові бере початок у 60-х роках ХХ століття, а в 70-80-х місто було одним з найбільших центрів виробництва обчислювальної техніки у тогочасній Україні. Тож не дивно, що на початку 2000-х років Харків став одним з лідерів ІТ-ринку.
С.Лебедєв, Я.Шифрін, М.Бондаренко, В.Семенець, В.Хаханов – відомі харківські науковці, які долучилися до становлення програмування як науки. Серед сучасних громадських та бізнес-діячів, які підтримують розвиток ІТ в Харкові, – О.Медовий (засновник AltexSoft), В.Солощук, П.Обода, О.Колб, Е.Рубін, О.Шаповал та інші.
Підготовлено за підтримки освітнього маркетплейсу BUKI: https://buki.com.ua/ru/tutors/prohramuvannia/kharkov/
Від радіоелектроніки до програмування: поява кафедри Програмної інженерії при ХНУРЕ
Історія сучасного ХНУРЕ починалася з Харківського гірничо-індустріального інституту, який у 1962 році був реорганізований в Інститут гірничого машинобудування, автоматики і обчислювальної техніки. Тоді ж було відкрито першу кафедру обчислювальної техніки та промислової електроніки.
Коротка хроніка подальших подій:
- 1964 рік – з’являються дві нові кафедри: Математичного програмування та моделювання (МПМ) і Математичних машин (ММ);
- 1966 рік – кафедра МПМ ро*зділилася на дві нові: Математичного моделювання (ММ) та Обчислювальної математики (ОМ);
- 1969 рік – на кафедрі ММ з’явилася важлива спеціалізація – математичне забезпечення ЕОМ і АСУ;
- 1975 рік – перейменування кафедри ММ у кафедру ПЗ ЕОМ (Програмного забезпечення ЕОМ);
- 11 грудня 2011 рік – перейменування кафедри ПЗ ЕОМ у кафедру Програмної інженерії. Навчання проводиться за європейським стандартом Software Engineering.
Ініціативи ХНУРЕ для розвитку програмування в місті
Виш ініціював організацію Кубка України з програмування, який проводиться з листопада 2022 року по травень 2023 року безкоштовно. На сьогодні масштаб цих змагань для ІТ-фахівців не має рівних в Україні. Головною метою заходу є створення постійних команд та визначення кращих айтівців для участі у міжнародних змаганнях.
Крім цього, на базі кафедри Програмної інженерії проводяться наукові дослідження у напрямках:
- розробки програмних систем для ЗСУ;
- Data Science, Data Mining та інтелектуального аналізу даних;
- систем штучного інтелекту;
- блокчейну і ERP-систем;
- автоматизованих систем управління та багатьох інших.
Заходи Code Club для підтримки та навчання молоді
Перша в Україні волонтерська освітня організація Code Club була започаткована 2013 року. Її учасники проводять безкоштовні заняття з програмування для дітей та підлітків віком від 8 до 17 років. Ініціатива діє за підтримки ІТ-компаній та МОН України. Наразі створено 502 клуби з програмування, у яких навчається близько 7000 дітей.
Волонтери Code Club:
- співпрацюють з провідними українськими ІТ-компаніями;
- адаптували британську програму з вивчення Scratch, HTML і CSS, Python;
- надають студентам можливості для практики і працевлаштування;
- готують менторів для своїх проєктів.
Які ще організації підтримують і розвивають програмування у Харкові?
На сьогодні у Харкові налічується понад 170 інформаційно-технологічних компаній та громадських об’єднань. Ось найвпливовіші з них:
- Kharkiv IT Cluster – харківська громадська спільнота, заснована 2015 року. Вона виконує об’єднавчу функцію для місцевої влади, навчальних закладів та провідних ІТ-компаній, а кінцевою метою є популяризація ІТ-освіти, створення висококваліфікованого IT-community у Харкові та перетворення його на топову ІТ-локацію міжнародного рівня. Також організація відповідальна за створення сприятливого середовища для розвитку ІТ-бізнесу в Харківському регіоні.
- EPAM Україна – найбільший постачальник послуг з розробки програмного забезпечення у світі. 2005 року перший офіс відкрився у Києві, а 2006 року – у Харкові. EPAM співпрацює з провідними українськими університетами і організовує безкоштовні навчальні програми для джуніорів з можливістю доручення до проєктів у внутрішній лабораторії компанії. Також організація пропонує 4 програми стажування з програмної інженерії для досвідчених айтівців.
- GlobalLogic Україна – один із центрів провідної міжнародної компанії з розробки цифрових продуктів. Харківська команда компанії залучена у 135 проєктах з автомобілебудування, фінансів і телекомунікацій. В пріоритеті харківських інженерів медичні, комерційні, промислові проєкти та GlobalLogicEducation – впровадження цифрових технологій у навчання.
Перспективи розвитку ІТ-сфери у Харкові
Харків має досить розвинену ІТ-спільноту, спільними зусиллями якої місто поступово трансформується у потужний ІТ-центр. За прогнозами провідних харківських ІТ-компаній, на найближчі 10-15 років на місто чекає:
- стабільний попит на розробку програмного забезпечення для бізнесу і науково-дослідної діяльності;
- збільшення проєктів з розробки ПЗ для медичних, фінансових, телекомунікаційних установ і компаній-виробників ігор;
- підвищення ІТ-освіченості населення регіону;
- зростання кількості професійних ІТ-фахівців.
Харків – одне з небагатьох українських міст, де однією з перш була відкрита кафедра програмування, проводилися розробки великих програмних комплексів і систем управління.
На майбутнє місто привертатиме увагу міжнародних компаній та інвесторів, оскільки має потужний потенціал для ІТ-індустрії – особливо у галузі ШІ, блокчейну, машинного навчання тощо.