
Багато хто сприймає математику лише як дисципліну, обов’язкову для освітніх програм вишів та шкіл. Проте ця наука може відкрити багато можливостей та перспектив, якщо нею займатися. Підтвердження тому – подія, яка сталася 3-4 липня 2022 року в столиці Фінляндії. В ці дні відбулося нагородження математиків премією Філдса. Вона в світі науки неофіційно прирівнюється до «Нобелівки». Для українців ця подія, попри повномасштабну війну, теж була важливою. Одну з 4-х медалей Філдса отримала наша співвітчизниця – Марина В’язовська. Більше того, вона стала другою жінкою-лауреатом в історії премії. До цього моменту, з часу заснування (1936 року), медаль була присуджена лише одній жінці – вченій з Ірану Мар’ям Мірзахані в 2014 р.
Наша співвітчизниця отримала премію за дійсно вагомий внесок. Марині В’язовській вдалося розв’язати задачу, над вирішенням якої билися 4 століття найбільші світила науки. Рішення, запропоноване українкою не просто дало змогу розплутати головоломку про пакування куль в просторі (гіпотеза Кеплера). Розв’язок задачі відкриває більше можливостей іншим науковцям для розвитку досліджень та вирішення проблеми інтерполяції аналізу Фур’є.
Від простої школярки до видатної вченої
Марині В’язовській лише 37 років. Проте не дивлячись на молодий вік, вона здійснила справжній прорив в математиці – вирішила головоломку, яка була написана в 17 столітті. Звісно, що досягти цих результатів неможливо було б без міцної академічної бази, яку В’язовська отримала в Київському НУ ім. Т. Г. Шевченка. Вступити сюди можуть лише абітурієнти з високим рівнем знань. Наразі типова шкільна програма в Україні не здатна задовольнити такі вимоги, тому батькам треба шукати репетитора. Причому краще, якщо додаткові заняття будуть проводитися по програмі Інтелект. Ця система розрахована на виховання інтелектуальних навичок в дітей, починаючи з початкових класів.
Після закінчення навчання, Марина В’язовська залишилася аспіранткою в стінах рідного вишу. Тоді вона з іншими студентами займалася розв'язанням проблеми сферичного дизайну. Талановиту дівчину швидко помітили на міжнародній науковій арені. Зараз вона викладає та очолює кафедру Теорії чисел в одному з найпрестижніших університетів сучасності – Федеральній політехнічній школі м. Лозанни (Швейцарія). Сюди Марину запросили, як одну з найбільш сильних вчених-математиків сучасності.
Щодо рішення гіпотези Кеплера, то розв’язання українки приголомшило простотою. Воно зайняло всього 23 сторінки, в той час як пробні роботи інших вчених перевищувати 300 сторінок. Це не єдиний неймовірний факт. В той час, як вчені давно вже зрозуміли, що шлях до розв’язку теорії про пакування куль у просторі – зпакувати їх пірамідкою в 3-вимірному просторі, В’язовська знайшла спосіб оптимального розміщення куль в 8 вимірах! А у спільній з іншими науковцями співпраці – у 24!
До речі, не дивлячись на феноменальність події в цілому і величезне захоплення математикою, В’язовська мало не відмовилася від участі в конгресі, де мала представити та захистити роботу. Причина – війна. В момент вторгнення рідні Марини проживали в Києві і поки не вдалося їх евакуювати до Лозанни, В’язовська відклала всі справи. Війна сильно вплинула на Марину і світ науки в цілому, й тому, що в перші дні, під час сильних обстрілів Харкова загинула ще одна видатна українська жінка-математик – Юлія Здановська. Вона навчалася в тих же вчителів, що і В’язовська, подавала великі надії в науці. Марина в своїй промові віддала шану загиблій колезі, нагадавши світу про те, яку страшну ціну просто зараз платять всі українці, аби залишатися вільними.
Кому присуджується премія Філдса
Премія Філдса вручається 1 раз на 4 роки. Вона є найбільш цінною та значущою нагородою в галузі математики та дійсно вважається аналогом Нобелівки. Останню до речі, не присуджують математикам через заповіт самого Альфреда Нобеля.
Лауреатам вручають золоту медаль з зображенням Архімеда і написом «Transire suum pectus mundoque potiri», який означає «Перемогти власну людську обмеженість і покорити Всесвіт». На реверсі теж є напис, який перекладається з латині як «Математики усього світу вшановують вклад у пізнання».
Цікаво, що планувалося проведення церемонії в Санкт-Петербурзі. Також її мав урочисто відкрити президент рф, проте через повномасштабне вторгнення росії в Україну, захід перенесли в столицю Фінляндії.
Присуджують премію на Міжнародному математичному конгресі 2, 3 чи 4-м вченим-математикам, які здійснили відкриття чи знайшли рішення якоїсь з відомих складних задач. Враховуючи рідкісність події та невелике число лауреатів стає зрозуміло, наскільки це важлива нагорода. До того ж медаль Філдса, не просто є відзнакою міцних знань. Вона відкриває двері для працевлаштування в найкращі світові інститути та роботи в цікавих проєктах. Проте, для цього треба дійсно досконало знати математику і поглиблено вивчати «королеву наук» варто вже з перших років в школі.
Це розуміють і українські чиновники. Тому наразі одним з пріоритетних напрямків в формуванні освітніх програм для дітей є методики, направлені на розвиток інтелектуальних здібностей. Через це наразі ведеться посилена робота над запровадженням різних методик, серед яких є «Інтелект України». Цей проект направлений саме на роботу з обдарованими дітьми, забезпечує більш глибокі знання та закладає міцну академічну базу для подальшого навчання. Батькам же, які хочуть розкрити розумовий потенціал дитини також слід подумати і над пошуком репетитора. Педагог з математики допоможе «підтягнути» рівень учня та надати більш глибокі знання «Королеви наук». В майбутньому це все допоможе школяру впевнено написати ЗНО на високий бал, вступити в престижний вуз та працювати над цікавими проектами.